23.03.22

Jak dobrać listwy wykończeniowe?

RODZAJE LISTEW

  Listwy są wykonywane z różnorodnych materiałów. Najczęściej spotykane są listwy aluminiowe, z tworzyw sztucznych oraz stali. Profile aluminiowe charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością na obciążenie. Plastyczność materiału sprawia, że produkowane są w wielu kształtach i rozmiarach. Występują w formie płaskowników, profili półokrągłych, teowników, kątowników.

  Profile schodowe przeznaczone są do wykańczania podłóg układanych na schodach. Kątowniki schodowe chronią krawędzie schodów wyłożonych płytkami ceramicznymi, drewnem lub panelami przed uszkodzeniami mechanicznymi w miejscach szczególnie narażonych na intensywne użytkowanie. Na schodach zewnętrznych pełnią funkcję antypoślizgową.

  Profile progowe to profile stosowane w celu niwelowania różnic wysokości między dwoma rodzajami podłóg. Maskują ewentualne niedoskonałości, błędy pomiarowe przy poziomowaniu podłogi. Stanowią zabezpieczenie przed wodą przykrywając styki ścian i podłóg. Listwy zakrywają szczeliny dylatacyjne, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać podłogi w czystości. Odpowiednio dobrany produkt sprawi, że różnica wysokości nie będzie widoczna i umożliwi bezpieczne poruszanie się.

SPOSÓB MONTAŻU

  Ze względu na sposób montażu listwy dzielimy na samoprzylepne, wiercone - mocowane za pomocą śruby i z ukrytym montażem – przy pomocy szyny.

  Najłatwiejsze w montażu są listwy samoprzylepne. Posiadają one gotową warstwę klejącą, zabezpieczoną taśmą ochronną. Wystarczy zsunąć zabezpieczenie i dociskając przykleić we właściwe miejsce. Mocowanie listew progowych na klej dobrze się sprawdzi wówczas, gdy mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na estetyczny, niewidoczny montaż jest mocowanie listew za pomocą szyny. W pierwszej kolejności montuje się element konstrukcyjny do podłogi, a następnie wsuwa w niego listwę z szyną. Ukryty montaż polecany jest szczególnie w przypadku miękkich posadzek, np. wykładzin dywanowych.

Trzecim sposobem jest montowanie listew na śrubę. Listwa ma wywiercony fabrycznie otwór i jest przykręcona od góry tak, że łby wkrętów są widoczne.




JAKIE LISTWY WYBRAĆ?

Wybierając listwy musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką funkcję powinna pełnić, czy dana listwa będzie w stanie zniwelować różnice wysokości między posadzkami, czy jej szerokość będzie wystarczająca do zakrycia szczeliny dylatacyjnej.

Odpowiednie dopasowanie kolorystyczne sprawi, że listwa będzie niezauważalna, będzie stanowiła integralną część wystroju wnętrza  lub stanie się atrakcyjnym detalem pomieszczenia.

W naszym sklepie oferujemy listwy o bogatej kolorystyce i kształtach. Produkujemy listwy w 10 kolorach okleiny drewnopodobnej oraz anodujemy na szampan, złoto, srebro, brąz oraz szczotkowany inox. Anodowanie dodatkowo poprawia właściwości aluminium, listwa jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Każda listwa opokowana jest w folię termokurczliwą, do której przymocowany jest plastikowy uchwyt do zawieszenia na stojak.