Kup podłogi laminowane - już dziś dostaniesz najbardziej popularny rodzaj podłogi


CO TO JEST PODŁOGA LAMINOWANA?
Podłoga laminowana (zwana dalej laminatem) jest wielowarstwowym pokryciem podłogowym wykonanym z płyty pilśniowej o wysokiej gęstości, pokrytej termoaktywnymi filmami polimerowymi. Laminat jest materiałem budowlanym stosowanym do wykańczania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

PRZYPOMNIJMY SOBIE HISTORIĘ PODŁÓG LAMINOWANYCH
Historia podłóg laminowanych sięga końca lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Krajem, w którym wyprodukowano pierwszą podłogę laminowaną jest Szwecja. Twórcą jest firma "Perstorp Flooring AB" (firma "Pergo"), która po przetestowaniu w 1979 roku wyprodukowała pierwszą podłogę laminowaną, składającą się z dwóch warstw. W tamtym czasie była to bardzo droga i energochłonna technologia. Pierwsza podłoga laminowana stopniowo zyskała na popularności i inne firmy zaczęły ją również produkować. Tak, 10 lat później, niemiecka firma "LaminatePark GmbH Co KG" (TM "Hornitex") wyprodukowała przy użyciu nowej technologii czterosłowową podłogę laminowaną. Pozwoliło to na obniżenie ceny produktu i zorganizowanie masowej produkcji. Od 1990 roku stopniowo poszerzano zakres dekorów, struktur i wzorów dla różnych rodzajów drewna, kamienia i płytek. Ze względu na swoje właściwości, podłogi laminowane są do dziś bardzo popularne wśród klientów.

STRUKTURA PODŁOGI LAMINOWANEJ


Budowa ( składowe) płyty laminowanej;
Warstwa wierzchnia (Overlay) - warstwa ochronna, wykonana z żywic i korundu;
Warstwa dekoracyjna - popierowa dekoracja imitująca drewno, płytki, kamień, skórę;
Zamek - CLICK 2G lub 5G od UNILIN
Płyta nośna - płyta HDF o wysokiej gęstości (min. 870 kg/m3), wykonana z włókien drzewnych i żywic termoaktywnych;
Warstwa stabilizująca - specjalny popier siarczanowy, impregnowany żywicami. Stosowana w związku z potrzebą ustabilizowania ponelu laminowanego i ochrony go przed wilgocią.

CO WIESZ O KLASACH LAMINATU?
Im wyższa jest klasa podłogi laminowanej, tym jest ona bardziej wytrzymała. Z poniższych informacji dowiedzą się Państwo również, w których pomieszczeniach można zainstalować laminat klasy 32, a w których można zainstalować laminat klasy 33. Wszystkie te informacje zostały przedstawione w poniższej tabeli.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z WYBORU LAMINATU
Porozmawiajmy o zaletach podłóg laminowanych. Jak wspomniano powyżej, laminat jest optymalnym produktem, który łączy w sobie cenę i jakość. Podłogi laminowane są odporne na ścieranie, obciążenie i wysokie temperatury. Występują one w wielu różnych wzorach i strukturach powierzchni. Są one wykonane z trwałego materiału, są przyjazne dla środowiska, mają oznaczenie E1 i są łatwe w montażu.

SŁABE STRONY PODŁÓG LAMINOWANYCH
Pomimo wszystkich zalet, podłoga laminowana posiada również nieliczne wady. Jesteście ciekawi jakie? Jest ich niewiele, np.: nie są odporne na wodę - nadmierny kontakt z wodą podczas mycia lub zalania prowadzi do przesączania się wilgoci do płyty HDF, co w efekcie powoduje puchnięcie płyty. Zimno w dotyku – tak rzeczywiście, dotykając laminat zdecydowanie bardziej odczuwamy zimno niż przy dotknięciu parkietu . Hałas podczas chodzenia ze względu na specyfikę produkcji laminatu. Po zainstalowaniu, deski ułożone w sposób pływający na podłożu wzmagają dźwięki. Powodują, że hałas staje się efektem perkusyjnym.

WAŻNE RZECZY, KTÓRE NALEŻY ZROBIĆ PRZED INSTALACJĄ PODŁÓG LAMINOWANYCH
Po pierwsze, po zakupie podłogi do domu, natychmiastowe rozpoczęcie jej montażu jest nieprawidłowe i sprzeczne z wymaganiami producentów. Panele powinny być aklimatyzowane, czyli przechowywane przez 2-3 dni (48 godzin) w temperaturze pokojowej w odległości co najmniej 1 metra od ścian, w temperaturze 18 stopni Celsjusza, przy maksymalnej wilgotności 60%.
Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić przed instalacją podłogi laminowanej, jest wybór podkładu (posadzki)to on zadecyduje o wytrzymałości laminatu i wygodzie podczas użytkowania.

Wymagania dotyczące podkładu (posadzki) :
- Sprawdzić poziom wilgotności za pomocą higrometru CM. Nie należy układać podłogi laminowanej na podłożu, jeżeli przekroczona zostanie wartość graniczna wilgotności resztkowej 2,0 CM% dla podkładów cementowych lub 0,3 CM% dla podkładów anhydrytowych i anhydrytowo-włókninowych.
- Sprawdzić podłoże pod kątem równości. Gdy odległość od punktu pomiarowego wynosi 100 cm, maksymalne odchylenie - 2-3 mm, gdy odległość wynosi ponad1 metr, maksymalnie odchylenie -2mm/metr. Nierówności powierzchni przekraczające 3 mm przed układaniem muszą być wyeliminowane poprzez wylewkę samopoziomującą.
- Sprawdzić podstawę podłogi pod kątem obciążenia i trwałości. Podłoże musi być pokryte posadzką samonośną.
- Sprawdzić czystości podłogi. Podstawa podłogi musi być czysta.
- Sprawdzić warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniu. Przed, w trakcie i po ułożeniu, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 18 C, a powierzchnia co najmniej 15 C. Wilgotność względna od 40% do 70%.
W tych warunkach podłoga laminowana będzie cieszyć się wieloletnim użytkowaniem.
Bardziej szczegółowo, jak wykonać montaż podłóg laminowanych własnoręcznie, opiszemy w poniższych punktach. Nie przegap tego.

PIELĘGNACJA PODŁÓG LAMINOWANYCH, PODSTAWOWE ZASADY
Kilka prostych zasad, których należy przestrzegać przy pielęgnacji podłóg laminowanych:
- W miejscach narażonych na silne zabrudzenia, takich jak wejścia, podłogę laminowaną należy dodatkowo zabezpieczyć przed zużyciem matą PCV.
- Umieścić filcowe podkładkina nogach mebli, aby chronić podłogę przed zarysowaniami.
- Kółka krzeseł biurowych powinny być miękkie (gumowe lub kauczukowe).
- Upewnij się, że na podłodze nie ma trwałego nagromadzenia wody. Należy zachować szczególną ostrożność w przypodku doniczek z kwiatami lub wazonów.
- Podczas czyszczenia, mop lub ścierka nie powinna być mokra, a jedynie lekko wilgotna.
- Podczas czyszczenia za pomocą środka czyszczącego należy upewnić się, że na końcu procesu czyszczenia na podłodze nie pozostały żadne pozostałości.
- Nie należy używać środków czyszczących na bazie wosku lub oleju. Produkty te mogą przenikać przez laminat i tworzyć na jego powierzchni folię, która przyciąga zanieczyszczenia powierzchniowe.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE PODŁÓG LAMINOWANYCH
Radzimy zwrócić uwagę na właściwości estetyczne (kolor, struktura powierzchni) jak również na właściwości eksploatacyjne podłogi laminowanej. Mianowicie:

Klasa odporności na ścieranie. Jest to ważny wskaźnik, ponieważ decyduje o żywotności zakupionej podłogi. Można ją sprawdzić na etykiecie każdego opakowania laminatu.

Grubość - laminatu. Ma wpływ na to, na ile skutecznie podłoga wytrzyma naprężenia na nią nałożone. Zalecamy zakup podłóg laminowanych o grubości co najmniej 8 mm.

Warto kupić podłogę laminowaną, która posiada dodatkową ochronę przed wilgocią na V-fuga :ch, np. powłokę woskową. Oznacza to, że producent zapewnia jakość i trwałość podłogi. Możesz zapytać o to sprzedawcę lub samemu przyjrzeć się zamkowi w ponelach.

Gęstość laminatu. Wpływa na trwałość podłogi laminowanej i jej kluczowych połączeń. Zazwyczaj nie jest on opisany na opokowaniu, ale powinien posiadać normę EN 13329. Jeżeli taki numer normy znajduje się na opokowaniu,to oznacza że producent gwarantuje oferowaną Państwu podłoga o gęstość co najmniej 870 kg/m3. Aby to potwierdzić możesz zważyć ponele i pomnożyć przez ilość w opokowaniu, a będziesz wiedział, ile waży opokowanie. Jeśli długość laminatu przekracza 1,26 m i szerokość 0,19 m, waga opakowania nie powinna być mniejsza niż 14,5 kg.

Przyjazność dla środowiska. Ważne jest, aby zakupiona podłoga laminowana spełniała kryteria E1 lub E0. Oznacza to, że podłoga przeszła odpowiednie testy, jest zgodna z przepisami europejskimi i całkowicie bezpieczna dla organizmu ludzkiego.

Typ połączenia. Zazwyczaj stosowane są zamki Click 2G lub 5G. Połączenie 5G to zamek podwójny nowej generacji, który pozwala na łatwy montaż podłogi laminowanej, nawet przez jedną osobę.

Zwróć uwagę na opokowanie. Dobry producent powinien dbać o staranne zabezpieczenie. Panele powinny być starannie owinięte folią i posiadać znaki identyfikacyjne w postaci etykiety ze szczegółowymi informacjami o produkcie oraz etykietę zbiorczą z odpowiednim oznaczeniem.
Nie należy bać się kupować podłóg laminowanych od nowego producenta w obawie, że nie dostaniesz wysokiej jakości produktu. Sytuacja jest dokładnie odwrotna, nowy producent chce wejść na rynek i przyciągnąć klientów, więc stara się produkować podłogi laminowane zgodnie ze standardami i wysokiej jakością.

Zapraszamy do Inter Profiles, gdzie zawsze mogą Państwo zapoznać się z jakością naszych podłóg!