Laminowane listwy przypodłogowe z MDF są zawsze na czasie
CO TO JEST LISTWA MDF?
TECHNOLOGIA PRODUKCJI COKOŁÓW MDF
MDF Medium Density Fiberboard - Płyta pilśniowa o średniej gęstości ma wiele zalet, jest łatwa w obróbce (cięcie, frezowanie), a jednocześnie charakteryzuje się wysoką wytrzymałością zaś jej parametry są przyjazne dla środowiska.
Do pokrycia listwy stosuje się folię oraz popier wykończeniowy - jest to prosty materiał pod względem jakości. Folia PVC lub PP(polipropylenowa) oraz papier lakierowany
Nasza firma produkuje cokoły MDF pokryte folią PCV i wysokiej jakości popierem pokrytym lakierem zabezpieczającym powierzchnię wykończeniową.
Płyta MDF jest cięta na wymiar następnie opłaszczowana folią PCV lub papierem lakierowanym, przy jednoczesnym użyciu poliuretanowego kleju topliwego, czego rezultatem jest wyrób odporny na wilgoć i zarysowania o estetycznym i nowoczesnym wyglądzie.
STRUKTURA LAMINOWANEJ LISTWY PRZYPODŁOGOWEJ MDF
Listwa przypodłogowa, składa się z:
Płyta MDF (płyta pilśniowa średniej gęstości)
Wykończenie (folia winylowa, PVC i PP oraz papier lakierowany)
DANE TECHNICZNE LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH
Grubość - płyty bazowej MDF jest dostępna: 12-18mm. Najpopularniejsza jest listwa przypodłogowa o grubości 16mm. Długość jest różna: od 2000mm do 2800mm. Jeśli chodzi o wysokość, występują odchylenia od 40 mm do 120 mm. Najbardziej popularna wysokość listwy to 80mm.
KORZYŚCI Z LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH MDF
Trwałość. Sama płyta MDF jest materiałem trwałym, dlatego listwa MDF jest odporna na nacisk mechaniczny i uszkodzenia.
Miejsce przeznaczenia. Ze względu na specyfikę produkcji cokół MDF pokryty folią PVC lub PP może być stosowany także w miejscach o umiarkowanej wilgotności.
Eko-przyjazność dla środowiska i higiena. Płyty MDF, wykorzystywane do produkcji listew przypodłogowych, spełniają normy europejskie i posiadają indeks E1 lub E0,5. Ponadto do ich produkcji dodawane są specjalne środki, które zwiększają odporność na bakterie i pleśń.
Projektowanie i dekoracja. Różnorodna gama wzorów od klasycznych do vintage w bogatej kolorystyce. Oprócz bieli, istnieje szeroka gama dekorów pasujących do podłóg laminowanych i z litego drewna.
Łatwa instalacja. Listwa może być montowana bez żadnych specjalnych umiejętności czy doświadczenia.
SŁABE STRONY
Mimo tak imponującej listy zalet, słabe strony listwy MDF są następujące: wierzchnia warstwa może zostać zniszczona przez mechaniczne działanie ostrymi i twardymi przedmiotami. Gdy ściany są nierówne, montaż listwy jest utrudniony a szczeliny między ścianą a listwą mogą być nieco widoczne.
Za pomocą specjalnych klipsów – metalowych lub plastikowych. Klipsy są dostępne w różnych rozmiarach i zazwyczaj są doposowane do rozmiaru listwy lub są dołączone do opakowania. Ten rodzaj mocowania pozwala na łatwe zdejmowanie listwy i jej montaż z powrotem.
Jeśli ściany są równe, listwa może być przyklejona do ściany. Ten sposób mocowania nie pozwala jednak na zdjęcie listwy bez jej uszkodzenia.
Czasami listwa MDF jest po prostu przykręcana do ściany za pomocą wkrętów samogwintujących. Łebki śrub są zamaskowane przez kolor. Ten sposób mocowania nie jest jednak wystarczająco niezawodny, więc jeśli zdecydujesz się na niego, lepiej dodatkowo połączyć listwę klejem budowlanym.
Do montażu listwy mogą być stosowane narożniki ( tak zwane ‘’słupki’’) które ułatwiają montaż powierzchni stykowych .
W narożnikach montażyści docinają listwy pod kątem 45 stopni, ułatwiając w ten sposób montaż. Ważne jest, aby ściany i narożniki pomieszczenia były równe.
LAKIEROWANA LISTWA PRZYPODŁOGOWA MDF
Nie wszystkie listwy przypodłogowe z MDF są przystosowane do malowania. Powierzchnia listwy do malowania musi być odpowiednio przygotowana do nałożenia farby, w przeciwnym razie nie będzie ona przylegać do listwy, a w rezultacie nie będzie się równomiernie rozkładać, co spowoduje nieestetyczny wygląd. Nasze listwy przypodłogowe z MDF są wykończone specjalnym papierem (taśmą fornirującą), nie trzeba jej dodatkowo przystosowywać do malowania. Listwy przypodłogowe z MDF może być malowane przed montażem. Należy stosować w tym przypadku farby do wewnętrznych prac wykończeniowych: alkaidowe, wodne, olejowe. Listwa powinna być oczyszczona z kurzu, a farba nałożona dwukrotnie, dzięki czemu listwa będzie stylowa i elegancka .
PIELĘGNACJA LISTWY PRZYPODŁOGOWEJ MDF
Listwy przypodłogowe z MDF powinnybyć czyszczone łagodnymi środkami czyszczącymi. Gdy trudno jest usunąć plamy, najlepiej usuwać je przy użyciu łagodnego rozpuszczalnika. Nie należy używać silnych rozpuszczalników ani środków ściernych.
JAK WYBRAĆ LISTWĘ PRZYPODŁOGOWĄ MDF
Wystarczy wybrać model listwy i jej wysokość. Najlepiej wybrać model w oporciu o projekt Twojego wnętrza. Konieczne jest określenie wysokości listwy, najpopularniejszy rozmiar to obecnie 80 mm taka listwa wygląda harmonijnie we wnętrzu. Zalecamy zwrócić uwagę na powłokę i wybrać folię PCV lub polipropylenową, mają one większą gęstość niż zwykły popier, a zatem są bardziej odporne na zużycie i naprężenia. Możesz zapytać o to doradcę sprzedaży. Ze względu na rodzaj mocowania polecamy listwę przypodłogową montowaną na klipsie, która jest łatwa w montażu i może być zdjęta bez uszkodzenia. Jeśli masz kanał kablowy w listwie to jest to duży plus, możesz w nim przeprowadzić kable np. do nagłośnienia.
Jeśli nie, nie rozpoczajcie, wybraliście Państwo wysokiej jakości cokół o doskonałej funkcjonalności.
Nasza firma zajmuje się produkcją listew przypodłogowych z MDF. Cieszymy się, że mamy Państwa jako naszych klientów.